Хроник бронхит кискенләшкәндә нишләргә: зыян китермә.

2021 елның 18 октябре, дүшәмбе

Бронхлар авыруын хроник бронхит дип атау кабул ителде, ул йөткерү һәм юешлек бүлеге тарафыннан елына 3 айдан да ким булмаган һәм эзлекле 2 елдан да ким булмаган чорда, хроник продуктлы ютәл белән озатыла торган башка танылган бронхологик яки йөрәк-кан тамырлары авырулары төшереп калдырыла.

Хроник бронхит үсеше һәм кискенләшү куркынычы факторлары булырга мөмкин:

- начар гадәтләр булу (тәмәке тарту);

- физик һәм химик факторларның йогынтысы (тузанны, төтенне, окисьларны сулау

углерод, күкертле Ангидрид, азот окислары һәм башка химик кушылмалар.;

- климатик факторлар (чи һәм салкын климат);

- сезонлы (көз, кыш, иртә яз);

- аллергия авырулары һәм иммунодефицит хәлләре;

- вируслы инфекция (гадәттә, әһәмияткә ия буларак, кискенләшүнең сәбәбе);

- генетик факторлар, конституцион урнашу.

Хроник бронхит кискенләшкәндә нишләргә

1. Барыннан да элек табибка мөрәҗәгать итәргә кирәк. Дәвалауны вакытында, доказательной медицина принциплары нигезендә башлау мөһим.

2. Пациентка өй режимы күрсәтелде.

3. Һава урынында булырга тиеш шактый прохладный һәм влажный. Ягып җылыту сезонында һаваны тагын да дымландырырга кирәк.

4. Интоксикацияне киметү өчен теләсә нинди ялкынсыну вакытында котылгысыз, пациентка күп сыеклык бирергә кирәк. Әгәр гадәти салкын тию вакытында теләсә нинди эчемлек: сок, чәй, морс туры килсә, бронхит вакытында селте (гидрокарбонат) минераль су алу яхшырак.

5. Әгәр йортта небулайзер бар икән, бронхларның лайлалы тышчасын да мөмкин. Моның өчен аппаратка Натрий хлорид салырга кирәк** даруханәдә сатып алынган су эремәсенең 0,9% формасында (физиологик эремә) һәм табиб киңәше буенча сулыш юлларының обструктив авыруларын дәвалау өчен ингаляция яки онолитик препаратлар өстәргә кирәк. Табиб консультациясеннән башка небулайзерга берни дә өстәргә ярамый. Бер генә очракта да аңа пешкән яки спиртлы үләннәргә су сибәргә ярамый: бу пациентка ярдәм итмәячәк, ләкин бронхоспазмны көчәйтергә мөмкин.

6. Бактериягә каршы препаратларны мөстәкыйль кабул итмәскә кирәк, чөнки кискенлекләрнең сәбәбе бактериаль табигатькә ия түгел.

7. Халәтне җиңеләйтүче (ләкин авыру сәбәпләренә йогынты ясамый торган симптоматик чаралардан еш кына температурада 38 градустан югарырак булган температурада кыздыручы терапияне (парацетамол**, ибупрофен**) тәкъдим итәләр.

8. Горчичниклар, борыч пластырьлары, банклар, электрофорез, Эчке эшләр идарәсе һәм башка физиопроцедуралардан катгый рәвештә файдаланырга ярамый.

Чыганак: Россия Сәламәтлек саклау министрлыгының «НМИЦ ТПМ» ФДБУ, «хроник бронхит» (2021-2022 - 2023 (25.08.20021) клиник тәкъдимнәр

Сайттагы барлык материаллар лицензия буенча тәкъдим ителә: